Poradnictwo

Lęk separacyjny u dzieci

lęk separacyjny u dzieci

Opowiem Wam, czym jest lęk separacyjny u dzieci (tych małych) i jak najłatwiej sobie z nim poradzić. Przypomnijcie sobie, co czuliście, będąc dzieckiem, kiedy straciliście mamę z oczu. Czy pojawiło się u was uczucie strachu? Byliście zdezorientowani i nie wiedzieliście na jak długo zniknęła? Twoje dziecko czuje dokładnie to samo, co ty kiedyś.

Taki rodzaj leku nazywamy „Separacyjnym” Pojawia się on najczęściej w sytuacjach, gdy jako małe dzieci jesteśmy zmuszeni do rozstania z bliskimi osobami i zmiany bezpiecznego otoczenia, które znamy np. będąc Mamą musisz wrócić do pracy i odprowadzić dziecko do przedszkola, w którym jest wiele nieznanych osób. Jeśli chcesz, żeby dziecko nie straciło poczucia bezpieczeństwa, uprzedź je o swoim zniknięciu, wytłumacz, że rozstajecie się tylko na kilka godzin, a po upływie tego czasu, wrócicie do „bezpiecznej bazy”

Napady płaczu  a lęk separacyjny

Pamiętaj, że kilkuletnie dziecko, nie rozumie jeszcze pojęcia upływu czasu, dlatego przeżywa silnej rozłąkę z bliską osobą. Warto, żebyś po powrocie z pracy zajrzał do dziecka, pokazał, że jesteś.

Możesz z nim porozmawiać, zapytać, jak było w przedszkolu. W ten sposób dasz mu wyraźny znak, że twoja nieobecność dobiegła końca. Takie doświadczenie pozwala uniezależnić się od innych i jednocześnie pogłębia poczucie więzi.

Im szybciej zaczniesz zostawiać dziecko samo, nawet na chwilę, tym łatwiejsze, będzie dla niego oswojenie własnych leków!

Jeśli zauważasz, że problem wykracza po za twoje możliwości i próbowałeś/próbowałaś już wszystkiego, porozmawiajmy. Zapraszam cię na konsultację, razem znajdziemy rozwiązanie na lęk twojego dziecka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz